Hipnoze var ļoti veiksmīgi tikt galā ar svara un ēšanas problēmām. Vairumam gadījumu, saistītiem ar ēšanas traucējumiem, pamatā ir psiholoģiskas problēmas.

 Hipno- Psihoterapija palīdzēs atrast to, kas tās izraisa, bet rezultāti nebūs acumirklīgi un var būt vajadzīgas vairākas sesijas, lai atrastu īsto cēloni, kurš liek nepareizi ēst, taču uzlabojumus parasti cilvēks izjūt ātri- piemēram, parasti pēc 2-3 konsultācijam var jūtami samazināties apetīte.

 Te neiet runa par gribasspēku.

 Lielākā cilvēku daļa ar svara problēmām zina visu, vai arī interesējas par to, ko vajadzētu zināt par olbaltumvielām, ogļhidrātiem, sabalansētu ēšanu, vitamīniem, diētām un visu pārējo. Viņu problēma nav informācijas trūkumā.

 Viņu problēma ir nepārvarama tieksme ēst, nespēja pārstāt ēst,ēst ar izjūtu. Visiem vajag ēst, tāpēc no kārdinājumiem nevar izvairīties, bet daži cilvēki ēd bez mēra un pieņemas svarā. Citi nespēj sevi ēdot apstādināt un koriģē savu svaru vemjot- vēlāk, kad nepārvaramā tieksme ir pārgājusi. Citi pastāvīgi uzkāpj un nokāpj no svariem un jūtas slikti tāpēc, ka nespēj kontrolēt savu svaru.

 Vairums no šiem cilvēkiem pavada savas dzīves, kaunoties par savu nespēju kontrolēt savu ēšanu, jūtot diskomfortu no saviem gabarītiem un dzīvo dubultu dzīvi: publisku, kurā viņi izliekas, ka viss ir OK, un slepenu dzīvi, kurā viņi sevi ienīst par šīm neveiksmēm un ir izmisumā, vai vispār kādreiz būs spējīgi atkal būt formā.

 Šiem cilvēkiem nav vāja griba un tie arī sev nepārtraukti neizdabā. Viņi pakļaujas iekšējai psiholoģiskai dziņai, kura ir nepārvarama. Šīs dziņas mērķis ir paturēt viņus drošībā un viņu personības indentitāte ir sajaukusies ar izjūtām par ēdienu. Pārtika baro, pārtika sniedz komfortu, pārtika piepilda, pārtika pauž mīlestību, pārtika  aprūpē, jūs dodat kādam pārtiku, pārtika apvieno, pārtika ir kaut kas, par ko parunāt, pārtika savāc cilvēkus kopā, pārtika ir bērna mācīšana taisīt ēst, pārtika ir laimīga ģimene, kura smejas ap galdu. Pārtika ir siltums, komforts, mīlestība. Pārtika ir būt pieņemtam, lutinātam, iekļautam, novērtētam. Tās trūkums nes sevī sliktas sajūtas- vientulības, zaudējuma un atstumtības.

 Kāpēc tā?

 Nianses kāpēc atsevišķi indivīdi pārmērīgi ēd variējas no personas uz personu, bet pamata iemesli tiem ir vienādi: cilvēks asociē pārtiku ar sajūtu būt mīlētam un aprūpētam un zemapziņā zina, ka ēdiena iztrūkums ir tas pats, kas būt atstātam savā vaļā, vientuļam un izolētam. Pārtika ir viss. Kad pārtika ir nepieejama, tas nozīmē, ka ir briesmas, vai arī cilvēku nemīl. No apdraudējuma ir jāizvairās, to nevar pieļaut. Tas ir pamata cēlonis šai nepārvaramajai tieksmei- bailes dziļi iekšienē būt nemīlētam.

 Problēmas izcelsme parasti ir bērnībā, kad bērns nospriež, ka iegūt pārtiku nozīmē būt mīlētam. Māte sniedz pārtiku, māte parāda, ka bērns ir svarīgs. Nav barības- nav mīlestības. Bērnam sodīšana, aizsūtot viņu uz savu istabu kurā nav pārtikas asociējas, ar badu un nelaimīgumu. Tas bieži tiek papildināts  arī ar bērna apbalvošanu ar saldumiem un garšīgu ēdienu par labu uzvedību un taml., vai arī tikšanu galā ar pašas mātes problēmām ar ēšanas palīdzību bērna priekšā. Daudzi bērni iemācās asociēt laimīgos brīžus ar ēdienreizēm un kad ģimene vairs nav kopā, tad zaudējuma sāpes tiek asociētas ar atšķirīgiem ēšanas apstākļiem un bērns uzskata, ka ja vien būtu atkal pārtika, tad atkal būtu laime.

 Pārtika ir cilvēka pamata dziņa un tā var tikt ļoti viegli sajaukta kopā ar citām emocijām. Daži cilvēki katru reizi, kad jūtas slikti, sniedzas pēc ēdiena.

 Terapija.

 Šo problēmu risinājums ir tajā, ka ir jāmaina cilvēka attieksme pret pārtiku. Ir jāatstāj spēkā pašsaglabāšanās dziņa, bet tā ir jānovirza no pārtikas, lai ēšana kļūst par kaut ko baudāmu, bet nevis par laimes aizvietotāju, vai arī jūsu izpausmes veidu.

 Ir vajadzīgs izprast, kā cilvēks identificējas ar ēdienu, kā tie reprezentē attiecības, lai izpētītu un mainītu asociācijas.

Nobeigumā.

Daudzos gadījumos ēšanas problēmas ir saistītas ar kādu vairāk vispārēju cēloni, kā zems pašvērtējums vai nemiers. Loti bieži ir jāstrādā arī ar šīm problēmām.